David Brown
880
Farm tractor · 1961–1971 · 44 hp
David Brown880
The David Brown 880 is a farm tractor manufactured from 1961 to 1971. It features a David Brown AD3/55 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown AD3/55 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 46 hp (34.3 kW) |
| Power PTO | 42.29 hp (31.5 kW) |
| Power Drawbar | 35.56 hp (26.5 kW) |
| Torque Peak | 120 lb-ft (162.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6.5 qts (6.2 L) |
| Coolant Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 700-2200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 24.3 qts (23 L) |
| Available Options | 6-speed gear, 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.2 gpm (27.3 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,800 lbs (816 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 121.5 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 59 in (149 cm) |
| Height Cab | 92 in (233 cm) |
| Wheelbase | 79.75 in (202 cm) |
Weight
| Shipping | 3,765 lbs (1,707 kg) |
|---|---|
| Operating | 3,970 lbs (1,800 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28, 12.4-32 (UK) |
Fuel
| Capacity | 13.7 gal (51.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.