David Brown
885
Farm tractor · 1971–1980 · 47 hp
David Brown885
The David Brown 885 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1980. It features a David Brown 2.7L 3-cyl diesel engine, and manual steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | David Brown 2.7L 3-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Net | 47.3 hp (35.3 kW) |
| Power PTO | 43.2 hp (32.2 kW) |
| Power Drawbar | 36.56 hp (27.3 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.6 qts (6.2 L) |
| Coolant Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, in four ranges. Synchronized up-shifts from 1-to-2 and 2-to-3 and synchronized down-shift from 3-to-2. |
| Oil Capacity | 24.3 qts (23 L) |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Total Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
| System Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Hitch
| Rear Type | I, II |
|---|---|
| Rear Lift | 1,800 lbs (816 kg) |
Dimensions
| Length | 116 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 51 in (129 cm) |
| Height Rops | 94 in (238 cm) |
| Wheelbase | 77 in (195 cm) |
Weight
| Operating | 4,265 lbs (1,934 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28, 12.4-28, 12.4-32 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.