David Brown
900
Farm tractor · 1965–1970 · 55 hp
David Brown900
The David Brown 900 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1970. It features a David Brown engine, and power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 6 forward and reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 194.9 ci (3.2 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Torque Peak | 140 lb-ft (189.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 6 forward and reverse |
| Available Options | 6-speed mechanical shuttle |
Dimensions
| Length | 294 in (746 cm) |
|---|---|
| Width | 77 in (195 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 77.5 in (196 cm) |
| Front Tread | 58 in (147 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 9,650 lbs (4,377 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
| Front Industrial | 7.50-16 |
| Rear Industrial | 16.9-30 |
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 168 in (426 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Wain-Roy 14' Backhoe |