David Brown
990
Farm tractor · 1961–1980 · 52 hp
David Brown990
The David Brown 990 is a farm tractor manufactured from 1961 to 1980. It features a David Brown engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 185.8 ci (3 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 52 hp (38.8 kW) |
| Power Rated | 52 hp (38.8 kW) |
| Power PTO | 51.6 hp (38.5 kW) |
| Power Drawbar | 43.47 hp (32.4 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.8 qts (7.4 L) |
| Coolant Capacity | 14.4 qts (13.6 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 279mm dry disc |
| Available Options | 6-speed gear, 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Total Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|
Dimensions
| Length | 118 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 67 in (170 cm) |
| Height | 56 in (142 cm) |
| Wheelbase | 76.75 in (194 cm) |
Weight
| Operating | 4,272 lbs (1,937 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 5,880 lbs (2,667 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-32 |
Fuel
| Capacity | 13.74 gal (52 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.