David Brown
996
Farm tractor · 1971–1980 · 62 hp
David Brown996
The David Brown 996 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1980. It features a 62 hp engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 219.3 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 62 hp (46.2 kW) |
| Power PTO | 58 hp (43.3 kW) |
| Coolant Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, in four ranges. Synchronized up-shifts from 1-to-2 and 2-to-3. Synchronized down-shift from 3-to-2. |
| Clutch | 280mm dry disc |
| Available Options | 12-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.3 gpm (27.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,600 lbs (1,632 kg) |
Dimensions
| Length | 129 in (327 cm) |
|---|---|
| Width | 67 in (170 cm) |
| Height Cab | 95 in (241 cm) |
| Wheelbase | 82 in (208 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 5,260 lbs (2,385 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 6.00-19 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6/12-36, 12.4/11-36, 16.4/14-30 |
Fuel
| Capacity | 16 gal (60.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.