David Brown
Cropmaster Diesel
Farm tractor · 1949–1953 · 34 hp
David BrownCropmaster Diesel
The David Brown Cropmaster Diesel is a farm tractor manufactured from 1949 to 1953. It features a David Brown engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 154 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 15.9 |
| Power Gross | 34 hp (25.4 kW) |
| Power Rated | 34 hp (25.4 kW) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 1,800 RPM |
| Idle | 700-1800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed gear, 6-speed gear |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 111.75 in (283 cm) |
|---|---|
| Width | 60.63 in (153 cm) |
| Height | 55.25 in (140 cm) |
| Wheelbase | 71.5 in (181 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
| Front Tread | 49.3 in (125 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 2,950 lbs (1,338 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-19, 26x5 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 9.00-28, 42x10 steel |
Steering
| Type | manual |
|---|