Hitachi
JTX11
Farm tractor · 10 hp
HitachiJTX11
The Hitachi JTX11 is a farm tractor. It features a 10 hp engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 29.2 ci (0.5 L) |
| Power Gross | 10.4 hp (7.8 kW) |
| Power Rated | 10.4 hp (7.8 kW) |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 77.5 in (196 cm) |
|---|---|
| Height | 69.3 in (176 cm) |
| Ground Clearance | 9.1 in (23 cm) |
Weight
| Weight | 1,058.4 lbs (480 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-14 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|