Hitachi
JTX14
Farm tractor · 14 hp
HitachiJTX14
The Hitachi JTX14 is a farm tractor. It features a 14 hp engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 47.5 ci (0.8 L) |
| Power Gross | 14.3 hp (10.7 kW) |
| Power Rated | 14.3 hp (10.7 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 79.5 in (201 cm) |
|---|---|
| Height | 71.2 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 10.8 in (27 cm) |
Weight
| Weight | 1,113.5 lbs (505 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|