Hitachi
NTX250
Farm tractor · 24 hp
HitachiNTX250
The Hitachi NTX250 is a farm tractor. It features a 24 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Power Rated | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | 16-speed |
Dimensions
| Length | 118.3 in (300 cm) |
|---|---|
| Height | 78.5 in (199 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 3,042.9 lbs (1,380 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|