Hitachi
JTX18
Farm tractor · 18 hp
HitachiJTX18
The Hitachi JTX18 is a farm tractor. It features a 18 hp engine. The transmission is a power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.1 ci (1 L) |
| Power Gross | 18.2 hp (13.6 kW) |
| Power Rated | 18.2 hp (13.6 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Transmission Model | PowerShift |
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Oil Capacity | 64.7 qts (61.2 L) |
| Oil Type | SAE 90 |
Dimensions
| Length | 80.5 in (204 cm) |
|---|---|
| Height | 72.4 in (183 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28 cm) |
Weight
| Weight | 1,245.8 lbs (565 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|