Hitachi
NTX340
Farm tractor · 33 hp
HitachiNTX340
The Hitachi NTX340 is a farm tractor. It features a 33 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 111.4 ci (1.8 L) |
| Power Gross | 33.5 hp (25 kW) |
| Power Rated | 33.5 hp (25 kW) |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions
| Length | 125.2 in (318 cm) |
|---|---|
| Height | 82.3 in (209 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 3,307.5 lbs (1,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|