Hitachi
NTX500
Farm tractor · 49 hp
HitachiNTX500
The Hitachi NTX500 is a farm tractor. It features a 49 hp engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 148.5 ci (2.4 L) |
| Power Gross | 49.3 hp (36.8 kW) |
| Power Rated | 49.3 hp (36.8 kW) |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 139.1 in (353 cm) |
|---|---|
| Height | 93.3 in (236 cm) |
| Ground Clearance | 17.3 in (43 cm) |
Weight
| Weight | 3,969 lbs (1,800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|