Hitachi
NTZ280
Farm tractor · 27 hp
HitachiNTZ280
The Hitachi NTZ280 is a farm tractor. It features a 27 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.5 ci (1.6 L) |
| Power Gross | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Power Rated | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions
| Length | 123.6 in (313 cm) |
|---|---|
| Height | 81.3 in (206 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
Weight
| Weight | 3,252.4 lbs (1,475 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 9.2 gal (34.8 L) |
|---|