Hitachi
TZ240
Farm tractor · 23 hp
HitachiTZ240
The Hitachi TZ240 is a farm tractor. It features a 23 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 23.7 hp (17.7 kW) |
| Power Rated | 23.7 hp (17.7 kW) |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions
| Length | 112.6 in (286 cm) |
|---|---|
| Height | 77.1 in (195 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 2,348.3 lbs (1,065 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|