Hitachi
NTX330
Farm tractor · 32 hp
HitachiNTX330
The Hitachi NTX330 is a farm tractor. It features a 32 hp engine. It weighs 3,274.4 lbs (1,485 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 32.5 hp (24.2 kW) |
| Power Rated | 32.5 hp (24.2 kW) |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Dimensions
| Length | 125.2 in (318 cm) |
|---|---|
| Height | 78.1 in (198 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 3,274.4 lbs (1,485 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|