Hitachi
NTX360
Farm tractor · 35 hp
HitachiNTX360
The Hitachi NTX360 is a farm tractor. It features a 35 hp engine. It weighs 3,682.4 lbs (1,670 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 35.5 hp (26.5 kW) |
| Power Rated | 35.5 hp (26.5 kW) |
| Rated | 2,700 RPM |
Dimensions
| Length | 136.6 in (346 cm) |
|---|---|
| Height | 76.8 in (195 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 3,682.4 lbs (1,670 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|