Hitachi
NTX300
Farm tractor · 29 hp
HitachiNTX300
The Hitachi NTX300 is a farm tractor. It features a 29 hp engine. It weighs 3,252.4 lbs (1,475 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Power Rated | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Dimensions
| Length | 123.6 in (313 cm) |
|---|---|
| Height | 78.1 in (198 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 3,252.4 lbs (1,475 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-26 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|