Hitachi
NTX210
Farm tractor · 20 hp
HitachiNTX210
The Hitachi NTX210 is a farm tractor. It features a 20 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Power Rated | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | 16-speed |
Dimensions
| Length | 116.7 in (296 cm) |
|---|---|
| Height | 77.5 in (196 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 2,877.5 lbs (1,305 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|