Hitachi
NTX410
Farm tractor · 41 hp
HitachiNTX410
The Hitachi NTX410 is a farm tractor. It features a 41 hp engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Power Gross | 41.4 hp (30.9 kW) |
| Power Rated | 41.4 hp (30.9 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 135.6 in (344 cm) |
|---|---|
| Height | 91.3 in (231 cm) |
| Ground Clearance | 15.7 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 3,792.6 lbs (1,720 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-26 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|