Hitachi
TZ230
Farm tractor · 22 hp
HitachiTZ230
The Hitachi TZ230 is a farm tractor. It features a 22 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Power Rated | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions
| Length | 112.4 in (285 cm) |
|---|---|
| Height | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 2,337.3 lbs (1,060 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|