Hitachi
JTX16
Farm tractor · 16 hp
HitachiJTX16
The Hitachi JTX16 is a farm tractor. It features a 16 hp engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.8 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 16.3 hp (12.2 kW) |
| Power Rated | 16.3 hp (12.2 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 80.5 in (204 cm) |
|---|---|
| Height | 72.4 in (183 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28 cm) |
Weight
| Weight | 1,190.7 lbs (540 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|