Hitachi
TZ210
Farm tractor · 20 hp
HitachiTZ210
The Hitachi TZ210 is a farm tractor. It features a 20 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Power Rated | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions
| Length | 111.8 in (283 cm) |
|---|---|
| Height | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 2,293.2 lbs (1,040 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|