Hitachi
NTX550
Farm tractor · 54 hp
HitachiNTX550
The Hitachi NTX550 is a farm tractor. It features a 54 hp engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 148.5 ci (2.4 L) |
| Power Gross | 54.2 hp (40.4 kW) |
| Power Rated | 54.2 hp (40.4 kW) |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 139.1 in (353 cm) |
|---|---|
| Height | 87.6 in (222 cm) |
| Ground Clearance | 17.3 in (43 cm) |
Weight
| Weight | 4,123.4 lbs (1,870 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-32 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|