Hitachi
NTX430
Farm tractor · 42 hp
HitachiNTX430
The Hitachi NTX430 is a farm tractor. It features a 42 hp engine. It uses a gear transmission.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 42.4 hp (31.6 kW) |
| Power Rated | 42.4 hp (31.6 kW) |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Dimensions
| Length | 136.6 in (346 cm) |
|---|---|
| Height | 77.9 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 3,726.5 lbs (1,690 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|