Hitachi
NTX230
Farm tractor · 22 hp
HitachiNTX230
The Hitachi NTX230 is a farm tractor. It features a 22 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Power Rated | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | 16-speed |
Dimensions
| Length | 116.7 in (296 cm) |
|---|---|
| Height | 78.5 in (199 cm) |
| Ground Clearance | 13.8 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 2,932.7 lbs (1,330 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|