Hitachi
NTX380
Farm tractor · 37 hp
HitachiNTX380
The Hitachi NTX380 is a farm tractor. It features a 37 hp engine. It weighs 3,748.5 lbs (1,700 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Power Gross | 37.5 hp (28 kW) |
| Power Rated | 37.5 hp (28 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Dimensions
| Length | 135.6 in (344 cm) |
|---|---|
| Height | 91.3 in (231 cm) |
| Ground Clearance | 15.7 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 3,748.5 lbs (1,700 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|