Lamborghini
105 Formula
Farm tractor · 1989–1995 · 103 hp
Lamborghini105 Formula
The Lamborghini 105 Formula is a farm tractor manufactured from 1989 to 1995. It features a SAME 1000.4WTI engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a 40-speed type with 40 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME 1000.4WTI |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 244.1 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 116 mm |
| Power Gross | 103 hp (76.8 kW) |
| Power Rated | 103 hp (76.8 kW) |
| Torque Peak | 265.5 lb-ft (360 Nm) |
| Torque Peak | 1,250 RPM |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | 40-speed |
|---|---|
| Gears | 40 forward and reverse |
| Available Options | 40-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.2 gpm (42.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750, 1000, 1250 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,495 lbs (4,760 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 160.6 in (407 cm) |
|---|---|
| Height | 103.2 in (262 cm) |
| Wheelbase | 91.3 in (231 cm) |
Weight
| Weight | 8,246 lbs (3,740 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R34 |
Fuel
| Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|