Lamborghini
1706
Farm tractor · 1983–1994 · 165 hp
Lamborghini1706
The Lamborghini 1706 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1994. It features a Lamborghini 1106/17T engine, and power steering. It weighs 13,713 lbs (6,220 kg).
Engine
| Engine | Lamborghini 1106/17T |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 165 hp (123 kW) |
| Power Rated | 165 hp (123 kW) |
| Torque Peak | 467.6 lb-ft (634.1 Nm) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Lamborghini |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 24 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Clutch | hydraulic cerametallic disc |
| Available Options | 24-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 16.9 gpm (64 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 13,228 lbs (6,000 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 177.6 in (451 cm) |
|---|---|
| Width | 87.6 in (222 cm) |
| Height Cab | 112.9 in (286 cm) |
| Height Rops | 110.1 in (279 cm) |
| Wheelbase | 112.4 in (285 cm) |
| Ground Clearance | 20.9 in (53 cm) |
| Front Tread | 70.9 in (180 cm) |
| Rear Tread | 66.9 in (169 cm) |
Weight
cab
| Weight | 13,713 lbs (6,220 kg) |
|---|
rops
| Weight | 13,272 lbs (6,020 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9/14-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38 |
Fuel
| Capacity | 63.4 gal (240 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|