Lamborghini
1106
Farm tractor · 1985–1996 · 110 hp
Lamborghini1106
The Lamborghini 1106 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1996. It features a Lamborghini 916.6 W engine, and power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Lamborghini 916.6 W |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 335.6 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.06 in (103 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Torque Peak | 264.8 lb-ft (359.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,375 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Lamborghini |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | hydraulic cerametallic disc |
| Available Options | ["9-speed", "24-speed", "20-speed creeper"] |
Hydraulics
| Pump Flow | 14.9 gpm (56.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 10,141 lbs (4,599 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 166.3 in (422 cm) |
|---|---|
| Width | 83.5 in (212 cm) |
| Height Cab | 106.1 in (269 cm) |
| Height Rops | 104.5 in (265 cm) |
| Wheelbase | 102.36 in (259 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
| Front Tread | 63 in (160 cm) |
| Rear Tread | 65 in (165 cm) |
Weight
| Weight | 8,686 lbs |
|---|---|
| Operating | 10,317 lbs (4,679 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9/14-24, 14.9/13-28, 12.4/11-28, 14.9/13-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-34, 16.9/14-38, 13.6/12-38, 18.4/15-38 |
Fuel
| Capacity | 63.4 gal (240 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|