Lamborghini
600
Farm tractor · 1989–1996 · 60 hp
Lamborghini600
The Lamborghini 600 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1996. It features a 60 hp engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 183.06 ci (3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Torque Peak | 151.2 lb-ft (205 Nm) |
| Torque Peak | 1,155 RPM |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed, 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 6,174 lbs (2,800 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 146.9 in (373 cm) |
|---|---|
| Height | 93.7 in (237 cm) |
| Wheelbase | 83.5 in (212 cm) |
Weight
| Weight | 6,019 lbs (2,730 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9R30 |
Fuel
| Capacity | 20.6 gal (78 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|