Lamborghini
583
Farm tractor · 1982–1985 · 53 hp
Lamborghini583
The Lamborghini 583 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1985. It features a SAME engine, and four-post steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 172.5 ci (2.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Net | 53 hp (39.5 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Available Options | 12-speed synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.7 gpm (21.6 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 129.9 in (329 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 86.6 in (219 cm) |
| Wheelbase | 78.9 in (200 cm) |
| Ground Clearance | 10.6 in (26 cm) |
| Front Tread | 53.9 in (136 cm) |
| Rear Tread | 49.6 in (125 cm) |
Weight
| Weight | 4,850 lbs (2,199 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5/9-20, 8.3/8-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6/12-28, 14.9/13-28, 12.4/11-32 |
Fuel
| Capacity | 14.3 gal (54.1 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|