Lamborghini
653
Farm tractor · 1982–1985 · 69 hp
Lamborghini653
The Lamborghini 653 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1985. It features a SAME 105.3P engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | SAME 105.3P |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 190.2 ci (3.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 69 hp (51.5 kW) |
| Power Net | 62 hp (46.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Available Options | 12-speed synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,615 lbs (3,000 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 132.3 in (336 cm) |
|---|---|
| Width | 68.5 in (173 cm) |
| Height Cab | 93.7 in (237 cm) |
| Wheelbase | 84.5 in (214 cm) |
| Ground Clearance | 14.6 in (37 cm) |
| Front Tread | 54.1 in (137 cm) |
| Rear Tread | 53.5 in (135 cm) |
Weight
| Weight | 6,217 lbs (2,820 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5/9-24, 11.2/10-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9/13-30, 16.9/14-30 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available heat |
|---|