Lamborghini
1306
Farm tractor · 1984–1996 · 125 hp
Lamborghini1306
The Lamborghini 1306 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1996. It features a Lamborghini 916.6 WT engine, and power steering. The transmission is a creeper type with 16 forward and 12 reverse.
Engine
| Engine | Lamborghini 916.6 WT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 335.6 ci (5.5 L) |
| Bore | 4.06 in (103 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 125 hp (93.2 kW) |
| Power Rated | 125 hp (93.2 kW) |
| Torque Peak | 330.4 lb-ft (448 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Lamborghini |
| Rated | 2,260 RPM |
Transmission
| Transmission Type | creeper |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 12 reverse |
| Available Options | 24-speed, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 17.4 gpm (65.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,904 lbs (5,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 170.3 in (432 cm) |
|---|---|
| Width | 85.4 in (216 cm) |
| Height Cab | 108.3 in (275 cm) |
| Height Rops | 106.7 in (271 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
| Ground Clearance | 19.7 in (50 cm) |
| Front Tread | 66.9 in (169 cm) |
| Rear Tread | 66.9 in (169 cm) |
Weight
cab
| Weight | 11,243 lbs (5,099 kg) |
|---|
rops
| Weight | 10,802 lbs (4,899 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9/13-30, 16.9/14-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-38, 20.8-38 |
Fuel
| Capacity | 63.4 gal (240 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|