Lamborghini
1056
Farm tractor · 1977–1984 · 105 hp
Lamborghini1056
The Lamborghini 1056 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1984. It features a 105 hp engine, and hydrostatic power steering. It weighs 9,569 lbs (4,340 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 331.34 ci (5.4 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 9,569 lbs (5,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 163.8 in (416 cm) |
|---|---|
| Height | 105.5 in (267 cm) |
| Wheelbase | 107.5 in (273 cm) |
Weight
| Weight | 9,569 lbs (4,340 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28, 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|