Lamborghini
1556
Farm tractor · 1981–1984 · 155 hp
Lamborghini1556
The Lamborghini 1556 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1984. It features a 155 hp engine, and hydrostatic power steering. It weighs 13,230 lbs (6,001 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 155 hp (115.6 kW) |
| Power Rated | 155 hp (115.6 kW) |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 14.5 gpm (54.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 12,127 lbs (5,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 178.4 in (453 cm) |
|---|---|
| Height | 113.4 in (288 cm) |
| Wheelbase | 113.4 in (288 cm) |
Weight
| Weight | 13,230 lbs (6,001 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38 |
Fuel
| Capacity | 63.4 gal (240 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|