Lamborghini
150 Racing
Farm tractor · 1995–2001 · 150 hp
Lamborghini150 Racing
The Lamborghini 150 Racing is a farm tractor manufactured from 1995 to 2001. It features a 150 hp engine, and power steering. The transmission is a 9-speed power shift type with 27 forward and reverse.
Engine
| Power Gross | 150 hp (111.9 kW) |
|---|
Transmission
| Transmission Type | 9-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 27 forward and reverse |
| Transmission Description | Nine power shift gears in three ranges. Synchronized shuttle. |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 27-speed 9-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.9 gpm (60.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Lift | 18,963 lbs (8,601 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 172.2 in (437 cm) |
|---|---|
| Width | 92.5 in (234 cm) |
| Height Cab | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 112.2 in (284 cm) |
| Ground Clearance | 18.5 in (46 cm) |
| Front Tread | 74.8 in (189 cm) |
| Rear Tread | 72.1 in (183 cm) |
Weight
| Weight | 12,743 lbs (5,780 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 695.1 gal (2,631 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|