Lamborghini
564-60 Crono
Farm tractor · 1993–2001 · 59 hp
Lamborghini564-60 Crono
The Lamborghini 564-60 Crono is a farm tractor manufactured from 1993 to 2001. It features a SAME 1000.3 A engine, and four-post steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME 1000.3 A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 183.1 ci (3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 59 hp (44 kW) |
| Power Rated | 59 hp (44 kW) |
| Torque Peak | 148.3 lb-ft (201.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed mechanical shuttle, 12-speed creeper, 16-speed, 24-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,526 lbs (2,960 kg) |
Dimensions
| Length | 141.3 in (358 cm) |
|---|---|
| Width | 70.1 in (178 cm) |
| Height | 60.6 in (153 cm) |
| Height Rops | 89.6 in (227 cm) |
| Wheelbase | 80.9 in (205 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 52.8 in (134 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 5,071 lbs (2,300 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 320/70R20, 8.3R24, 360/70R20, 11.2R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 420/70R28, 12.4R32, 420/70R30, 12.4R36 |
Fuel
| Capacity | 15.3 gal (57.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|