Lamborghini
165 Racing
Farm tractor · 1991–2001 · 163 hp
Lamborghini165 Racing
The Lamborghini 165 Racing is a farm tractor manufactured from 1991 to 2001. It features a SLH 1000.6 engine, and power steering. The transmission is a 9-speed power shift type with 27 forward and reverse.
Engine
| Engine | SLH 1000.6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 366.12 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (116 mm) |
| Power Gross | 163 hp (121.5 kW) |
| Power Rated | 163 hp (121.5 kW) |
| Torque Peak | 447.7 lb-ft (607.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SLH |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | 9-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 27 forward and reverse |
| Transmission Description | Nine power shift gears in three ranges. Synchronized shuttle. |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 40 KPH, Reverse speeds are 9% faster than forward |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.9 gpm (60.2 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 18,963 lbs (8,601 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 177.6 in (451 cm) |
|---|---|
| Width | 92.9 in (235 cm) |
| Height Cab | 114.2 in (290 cm) |
| Wheelbase | 112.2 in (284 cm) |
| Ground Clearance | 20.3 in (51 cm) |
| Front Tread | 74.8 in (189 cm) |
| Rear Tread | 72.1 in (183 cm) |
Weight
| Weight | 12,853 lbs (5,830 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 95.1 gal (360 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|