Lamborghini
115 Formula
Farm tractor · 1991–2000 · 115 hp
Lamborghini115 Formula
The Lamborghini 115 Formula is a farm tractor manufactured from 1991 to 2000. It features a SAME 1000.6W engine, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 54 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME 1000.6W |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 366.1 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 116 mm |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Torque Peak | 291.4 lb-ft (395.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 54 forward and reverse |
| Transmission Description | Six gears (1-6) in three ranges (L/M/H) with three-speed power shift. |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 54-speed three-speed power shift, 72-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.2 gpm (57.5 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Hitch
| Rear Lift | 13,671 lbs (6,201 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 116.9 in (296 cm) |
|---|---|
| Width | 87.2 in (221 cm) |
| Height Cab | 108.5 in (275 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
| Front Tread | 70.9 in (180 cm) |
Weight
| Weight | 10,362 lbs (4,700 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R24, 14.9R28, 14.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R34, 16.9R38, 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 60.8 gal (230.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|