Lamborghini
135 Formula
Farm tractor · 1991–2000 · 132 hp
Lamborghini135 Formula
The Lamborghini 135 Formula is a farm tractor manufactured from 1991 to 2000. It features a SAME 100.6WT engine, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 54 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME 100.6WT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 366.1 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 116 mm |
| Power Gross | 132 hp (98.4 kW) |
| Power Rated | 132 hp (98.4 kW) |
| Torque Peak | 362.9 lb-ft (492.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 54 forward and reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 54-speed three-speed power shift, 72-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.2 gpm (57.5 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Lift | 13,671 lbs (6,201 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 170.1 in (432 cm) |
|---|---|
| Width | 87.4 in (221 cm) |
| Height Cab | 110.4 in (280 cm) |
| Wheelbase | 108.3 in (275 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
| Front Tread | 70.9 in (180 cm) |
Weight
| Weight | 10,803 lbs (4,900 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R30, 14.9R28, 480/70R28, 16.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38, 16.9R38, 520/70R38, 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 60.8 gal (230.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|