Lamborghini
574-70 Crono
Farm tractor · 1993–2001 · 69 hp
Lamborghini574-70 Crono
The Lamborghini 574-70 Crono is a farm tractor manufactured from 1993 to 2001. It features a SAME 1000.3 A engine, and four-post steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME 1000.3 A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 183.1 ci (3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 69.1 hp (51.5 kW) |
| Power Rated | 69.1 hp (51.5 kW) |
| Torque Peak | 188.1 lb-ft (255.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed mechanical shuttle, 12-speed creeper, 16-speed, 24-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,526 lbs (2,960 kg) |
Dimensions
| Length | 141.3 in (358 cm) |
|---|---|
| Width | 70.1 in (178 cm) |
| Height | 61.6 in (156 cm) |
| Height Rops | 90.6 in (230 cm) |
| Wheelbase | 80.9 in (205 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 56.7 in (144 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 5,115 lbs (2,320 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 360/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 420/70R30 |
Fuel
| Capacity | 15.3 gal (57.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|