Lamborghini
1506
Farm tractor · 1984–1994 · 145 hp
Lamborghini1506
The Lamborghini 1506 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1994. It features a Lamborghini 1106/14T engine, and power steering. The transmission is a gear type with 24 forward and 12 reverse.
Engine
| Engine | Lamborghini 1106/14T |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Power Rated | 145 hp (108.1 kW) |
| Torque Peak | 396.1 lb-ft (537.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,260 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Lamborghini |
| Rated | 2,180 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and 12 reverse |
| Clutch | hydraulic cerametallic disc |
| Available Options | 24-speed, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 16.7 gpm (63.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 11,904 lbs (5,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 177.6 in (451 cm) |
|---|---|
| Width | 87.6 in (222 cm) |
| Height Cab | 110.6 in (280 cm) |
| Height Rops | 107.9 in (274 cm) |
| Wheelbase | 112.4 in (285 cm) |
| Ground Clearance | 20.9 in (53 cm) |
| Front Tread | 70.9 in (180 cm) |
| Rear Tread | 66.9 in (169 cm) |
Weight
cab
| Weight | 12,786 lbs (5,799 kg) |
|---|
rops
| Weight | 12,345 lbs (5,599 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9/14-30, 14.9/13-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38, 18.4/15-38 |
Fuel
| Capacity | 60.8 gal (230.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|