Lamborghini
654
Farm tractor · 1977–1982 · 72 hp
Lamborghini654
The Lamborghini 654 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1982. It features a Lamborghini 984P engine, and four-post steering. It weighs 6,526 lbs (2,960 kg).
Engine
| Engine | Lamborghini 984P |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 220.89 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 72 hp (53.7 kW) |
| Power Net | 67 hp (50 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Lamborghini |
| Rated | 2,070 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,615 lbs (3,000 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 89.8 in (228 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 6,526 lbs (2,960 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-30 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|