Lamborghini
1256
Farm tractor · 1978–1984 · 125 hp
Lamborghini1256
The Lamborghini 1256 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1984. It features a 125 hp engine, 4x2 2WD drive, and hydrostatic power steering. It weighs 11,179 lbs (5,070 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 380.4 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 125 hp (93.2 kW) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 11,025 lbs (5,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 166.9 in (423 cm) |
|---|---|
| Height | 107.1 in (272 cm) |
| Wheelbase | 107.5 in (273 cm) |
Weight
| Weight | 11,179 lbs (5,070 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|