Lamborghini
1356
Farm tractor · 1980–1984 · 135 hp
Lamborghini1356
The Lamborghini 1356 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1984. It features a 135 hp engine, and hydrostatic power steering. It weighs 12,458 lbs (5,650 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 135 hp (100.7 kW) |
| Power Rated | 135 hp (100.7 kW) |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 11,025 lbs (5,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 175.2 in (445 cm) |
|---|---|
| Height | 109.1 in (277 cm) |
| Wheelbase | 113.4 in (288 cm) |
Weight
| Weight | 12,458 lbs (5,650 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|