Lamborghini
660
Farm tractor · 1986–1997 · 59 hp
Lamborghini660
The Lamborghini 660 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1997. It features a SAME 1053 P engine, and four-post steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | SAME 1053 P |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 190.1 ci (3.1 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 59 hp (44 kW) |
| Power Rated | 59 hp (44 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchronized, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,548 lbs (2,970 kg) |
Dimensions
| Length | 125 in (317 cm) |
|---|---|
| Width | 66.9 in (169 cm) |
| Height Rops | 90.9 in (230 cm) |
| Wheelbase | 82.3 in (209 cm) |
| Ground Clearance | 18.5 in (46 cm) |
| Front Tread | 48.4 in (122 cm) |
| Rear Tread | 53.5 in (135 cm) |
Weight
| Weight | 4,586 lbs (2,080 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9/13-28 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|