Lamborghini
Premium 1060
Farm tractor · 1995–2004 · 105 hp
LamborghiniPremium 1060
The Lamborghini Premium 1060 is a farm tractor manufactured from 1995 to 2004. It features a SAME 1000.6 WT1 engine, and four-post steering. The transmission is a gear type with 20 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME 1000.6 WT1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 366.1 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Torque Peak | 291.4 lb-ft (395.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 20 forward and reverse |
| Available Options | 20-speed, 60-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.3 gpm (57.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/540E/1000/1000E |
|---|---|
| Front Type | 1000 Opt |
Hitch
| Rear Lift | 9,922 lbs (4,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 173.6 in (440 cm) |
|---|---|
| Height | 106.7 in (271 cm) |
| Wheelbase | 103.9 in (263 cm) |
Weight
cab
| Weight | 10,406 lbs (4,720 kg) |
|---|
rops
| Weight | 8,884 lbs (4,029 kg) |
|---|
primary
| Weight | 8,884 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 380/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R38 |
Fuel
| Capacity | 44.9 gal (169.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional with available air-conditioning |
|---|