Lamborghini
Sprint 674-75
Farm tractor · 2000–2004 · 72 hp
LamborghiniSprint 674-75
The Lamborghini Sprint 674-75 is a farm tractor manufactured from 2000 to 2004. It features a SAME 1000.4WD engine, and four-post steering. The transmission is a three-speed power shift type with 45 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME 1000.4WD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 244.1 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (116 mm) |
| Power Gross | 72 hp (53.7 kW) |
| Power Rated | 72 hp (53.7 kW) |
| Torque Peak | 203.6 lb-ft (276.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Agroshift |
| Gears | 45 forward and reverse |
| Available Options | 20-speed, 24-speed, 45-speed three-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.5 gpm (36 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,394 lbs (2,900 kg) |
Dimensions
| Length | 139 in (353 cm) |
|---|---|
| Width | 75.6 in (192 cm) |
| Height | 67.7 in (171 cm) |
| Height Cab | 95.3 in (242 cm) |
| Height Rops | 94.5 in (240 cm) |
| Wheelbase | 86.1 in (218 cm) |
Weight
| Operating | 6,371 lbs (2,889 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 320/70R20, 360/70R20, 320/70R24, 405/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R30, 420/70R30, 13.6R36, 540/65R28 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|