Massey-Harris
101 Junior
Farm tractor · 1939–1946 · 29 hp
Massey-Harris101 Junior
The Massey-Harris 101 Junior is a farm tractor manufactured from 1939 to 1946. It features a Continental engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical L-head |
| Displacement | 123.7 ci (2 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Compression Ratio | 6.7 |
| Power PTO | 26.3 hp (19.6 kW) |
| Power Drawbar | 24.65 hp (18.4 kW) |
| Power Belt | 30.56 hp (22.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 3,400 lbs (1,542 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15, 4.75-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.00-36 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|