Massey-Harris
23 Mustang
Farm tractor · 1952–1956 · 30 hp
Massey-Harris23 Mustang
The Massey-Harris 23 Mustang is a farm tractor manufactured from 1952 to 1956. It features a Continental F140 engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F140 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 140 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.19 in (81 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power PTO | 27 hp (20.1 kW) |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Available Options | 4-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Width | 70.9 in (180 cm) |
|---|---|
| Height | 60.1 in (152 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
Weight
| Weight | 2,928 lbs (1,328 kg) |
|---|---|
| Operating | 2,928 lbs (1,328 kg) |
| Ballasted | 4,522 lbs (2,051 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-28, 12-28 |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|